Oddset dubbel torsdag 8 maj 2025

Vegas studsar tillbaka! Underhållningen på torsdagens dubbel hämtas från Nordamerika. Carolina imponerade stort i huvudstaden senast och backas på nytt mot ett blekt Washington. I Las Vegas hoppas vi på ett trendbrott – 2.45 på Golden Knights är taget!

Spelstopp 00:59

Washington – Carolina: Bortaseger @ 1.76
Efter att ha missat slutet av matchserien mot New Jersey på grund av en skada var Frederik Andersen tillbaka mellan stolparna för Carolina i Capital One Arena häromnatten. Trots att Hurricanes vann (2-1) först efter förlängningsspel hade dansken en lugn kväll på kontoret och behövde inte ta ut sig alltför mycket.

Canes solida defensiv avväpnade Alex Ovechkin och gänget, som hade svårt att överhuvudtaget få några puckar mot mål. Washington förlorade skotten med 14-33 och sågades vid fotknölarna av media efter slutsignalen. Ska Capitals lyckas studsa tillbaka behöver samtliga av Spencer Carberys mannar ta sig i kragen och det på momangen.

Carolinas väloljade maskineri övertygade senast och om något kan de bli bättre på att ta betalt på målchanserna som de skapar. Bortasegern (inklusive eventuell förlängning) till oddset 1.76 liras i den amerikanska huvudstaden.

Spel: Bortaseger @ 1.76
Tävling: NHL
Plats: Capital One Arena
Tid: 01:00
TV: Viaplay

Vegas – Edmonton: Hemmaseger @ 2.45
Både Vegas och Edmonton behövde ett par matcher i den första rundan för att bli varma i slutspelskostymen. I den första konferenssemifianlen var det Golden Knights som var kvickast ur startblocken och halvvägs in i den första akten hade Mark Stone gjort dubbla strutar.

Edmontons stjärnor kom dock igång i slutet av perioden och efter pausvilan tog de över taktpinnen. Som så många gånger förr var det McDavid och Draisaitl som gick längst fram i det offensiva ledet för Oilers, som med en stark avslutning på matchen vann med 4-2 och höll sin segersvit i slutspelet vid liv.

Alex Pietrangelo (sjuk) saknades i Vegas defensiva led när de försökte försvara blålinjen senast. I skrivande stund finns förhoppningen att backen ska vara tillbaka på benen inför den andra akten. Men även om försvarsgeneralen inte skulle komma till spel känns 2.45 på raka hemmasegern generöst sett till stängningsodds i den första akten.

Spel: Hemmaseger @ 2.45
Tävling: NHL
Plats: T-Mobile Arena
Tid: 03:30
TV: Viaplay

Dubbeln

  • Washington – Carolina: Bortaseger @ 1.76
  • Vegas – Edmonton: Hemmaseger @ 2.45

Totalt odds: 4.31

Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB

Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100